آرامش پرجست و خیز!

بر طبق تقویم چینی‌ها امسال سال خرگوش است. خرگوش در چین نماد خوشبختی و شادی است و سال خرگوش آرام‌ترین سال و پر از اتفاقات خوب خواهد بود.
درست یا نادرست، نامگذاری سال‌ها بر اساس اسامی حیوانات، سنتی است باستانی که در دل آن مفاهیم و تلنگرهای جذابی نهفته است. خرگوش حیوانی است پرانرژی، در عین حال آرام و مهربان و کمی هم خجالتی، محتاط و محافظه‌کار و در عین حال پرشر و شور و پرجست و خیز! و اینها صفات بدی نیستند!
امسال سال خرگوش است. نه این‌که هر که در این سال دنیا بیاید صفات خرگوشی خواهد داشت. این نوع برداشت یک جور ظلم به این افراد قلمداد می‌شود. امسال سال خرگوش است برای همه انسان‌های روی زمین. یعنی همه آدم‌ها، چه پیر و چه جوان، چه زن و چه مرد، باید کمی از خلق و خوی خرگوش‌ها را بپذیرند و آرامش و اتفاقات خوب را به زندگی خویش راه دهند.
آرامش و اعتماد در کنار شوق و هیجان و شادی و جست و خیز چیزی است که همه آدم‌های روی کره زمین در سال جدید به آن نیاز دارند. البته آرامش به معنای تغییر نیافتن و رشد نکردن نیست، برعکس منظور آرامشی است که در دل جست و خیز و شادی و نشاط نهفته است.
خرگوش دوستدار جمع و جمع و همین‌طور دوستدار بقیه خرگوش‌هاست. موجودی است زودجوش و خونگرم و بودن در کنار دیگران را بسیار دوست دارد. به راحتی برانگیخته و خشمگین نمی‌شود. او آرام، خونسرد و صلح‌جو است. شاید به ظاهر احساساتی باشد اما به همان سرعت هم آرام و قرار پیدا می‌کند. خرگوش نماد موفقیت در کسب و تجارت است و ملایمت و بخشندگی و مهربانی و وقار صفات بارز خرگوش‌هاست.
اینها همه نشانه‌های خیلی خوبی برای همه مردم جهان در سال خرگوش است. ما در این روزگار بیش از هر چیزی به آرامشی نیاز داریم که جست و خیز و شور و هیجان در آن موج بزند. به هوشمندی و ذکاوتی نیاز داریم که پر از صداقت و پاکی و صفای دل باشد. به قول اینشتین که در سال خرگوش متولد شده است ما به انسان‌هایی نیاز داریم که از نگاه کردن در کاینات دلشان به وجد بیاید و از حیرت دهانشان باز بماند. دنیا و آدم‌های آن سال‌هاست که منتظر آمدن یک سال خرگوشی بوده‌اند. سالی آرام و بی‌تنش ولی مملو از شادی و زیرکی و جست و خیز و تلاش! این انتظار به پایان رسیده است و اکنون همه مسافر سال خرگوش هستیم! قدرش را بدانیم!

برگرفته از مجله موفقیت

/ 0 نظر / 61 بازدید