ساری و دیدنیهای آن

برج رسکت
در چهل کیلومتری جنوب غرب شهر ساری قرار دارد و مسیر دست رسی به آن از ساری آغاز و پس از عبور از دو راهی کیاسر و سد سلیمان تنگه به جانب غرب منحرف می‌شود که بیشتر قسمتهای آن آسفالته می‌باشد. این بنا در مجاورت روستای رسکت در بخش دودانگه ساری قرار دارد و باآجر ساخته شده و تزئینات آن شامل مقرنس کاری دو کتیبه آجری به خط کو فی و پهلوی ساسا نی است. احتمالاً مقبره یکی از شهریاران آ‌ل باوند بوده و مربوط به قرن نجم هجری قمری است.وجود خط پهلوی در این بنا به این دلیل است که خط رایج در مازندران تا قرنها پس از حمله ی اعراب به ایران همچنان خط پهلوی بود.

در 28 کیلوماری شمال شهر ساری و در ورودی خزر آباد و در 3 کیلومتری ساحل دریای مازندران قرار دارد . مجموعه تاریخی فرح‌آباد
این مجموعه شامل مسجد، پل، دیوار‌های بر جای مانده از یک کاخ سلطنتی است که به ستور شاه عباس صفوی ساخته شده و تفرج‌گاه ساحلی صفوی بود. مسجد ‌با ایوانهای رفیع، شبستانها . حجره هاو مناره‌ها از مهمترین بنا‌های تاریخی استان مازندران به شمار می‌رود.

مسجد جامع ساری
مسجد جامع ساری از بناهای زیبای این شهر است. قدمت این مسجد را به بیش از هزار سال تخمین می زنند.این مسجد در مرکز شهر و در مجاورت بازار نرگسیه قرار دارد.

خانه قدیمی کلبادی
این مکان زیبا و قدیمی در مرکز شهر ساری و در مجاورت خیابان انقلاب واقع شده است و در حال حاضر به عنوان اداره میراث فرهنگی مورد بهره‌برداری قرار گرفته و قدمت آن حدوداً یه 200 سال قبل باز می‌‌گردد. ویژگیهای اجزای معماری آن نظیر اتاق‌‌ها ، حجره‌ها ، شاه‌ نشین، حمام اصطبل، حیاط و هنر بکار‌رفته بر روی پنجره‌ها و ارسی‌ها و تزئین آنها با شیشه رنگی در نوع خود بی‌نظیر است.

حمام وزیری
این بنا نیز در مرکز شهر ساری و در مجاورت خانه کلبادی قرار دارد و از لحاظ نوع معماری ، مصالح و ویژگیهای ساختمانی از ابنیه دیدنی و مشهور مازندران به شمار می‌ر‌ود. این بنا نیز متعلق به دوران قاجاریه است.

ساحل خزر آباد(فرح آباد)
در 35 کیلومتری شمال شهر ساری در ساحل دریای خزر واقع شده که بوسیله بلوار و جاده زیبای فرح‌آباد که زیبایی خاص دارد به ساحل ارتباط پیدا می‌کند و مکان مناسب و امن برای شنا بالاخص برای استفاده خانمها از دریا می‌باشد.

امام‌زاده عباس
در حاشیه شمالی ورودی شرقی شهر ساری واقع شده و از نظر شیوه معماری، گنبد هرمی شکل و صندوق چوبی نفیس، یکی از بناهای معروف استان مازندران است.
تاریخ ساخت آن 897 هجری قمری است و سه امامزاده بنامهای عباس و محمد و حسن در آن مدفون می باشند.

برج‌سلطان‌زین‌العابدین
با گنبد مخروطی هشت‌ترک از لحاظ نوع معماری و تزئینات کاشی کاری و درب و صندوق چوبی نفیس، جز مهمترین ابنیه تاریخی ساری به شمار می‌رود. کتیبه ها و کاشی‌ کاری‌های آن زیبا بوده و یک مرقد دیگر در داخل بنام سلطان‌امیر شمس‌الدین می باشد.این برج در نزدیکی امامزاده یحیی قرار دارد

. امامزاده یحیی
در مرکز شهر و در نزدیکی بازار روز ساری قرار دارد و برج آجری آن به خاطر دارا بودن صندوق و درب چوبی نفیس دارای اهمیت است. ارتفاع بنا 20 متر و تاریخ ساخت آن سال 849 هجری قمری می باشد. امام‌زاده یحیی از فرزندان امام موسی‌کاظم (ع) است.

آب‌ انبار میرزا مهدی
این بنا در مرکز شهر ساری واقع شده و مربوط به دوران افشاریه یا زندیه می‌باشد، منبع اصلی به وسیله پلکانی به پای شیر و انبار آب دس ترسی دارد. پلان آن مدور و با گنبد هلالی است که همه آن با آجر و ملاط ساخته شده و در قسمت دوگانی گنبد دریچه‌هایی برای تامیت روشنائی داخل آب انبار تعبیه گردیده است.

آب انبار نو
این آب انبار نیز در مرکز شهر ساری و در محله ی آب انبار نو در مجاورت خیابان ۱۸دی قرار دارد و به لحاظ نوع کار‌بری شبیه آب انبار میرزا مهدی است.

پناهگاه حیات وحش
ان محوطه زیبا 55 هکتار در 35 کیلو‌متری شمال شرق ساری قرار دارد و مسیر دسترسی آسفالته آن در 12 کیلومتری ساری به بهشهر در سه را هی اسلام‌اباد از جاده اصلی جدا شده و پس از طی مسافت 23 کیلومتر به مکان مذکور می‌رسد.
فضای جنگل جلگه‌ای آن از سال 1346 بصورت محل تکثیر گوزن زرد خالد‌ار‌ ایرانی در آمده است. دشت ناز برای علاقمندان به طبیعت و حیات وحش صرفا با مجوز سازمان محیط زیست می توانند به تماشای گوزن و پرندگان زیبا نظیر قرقاول و کبوتران بپردازند.

پناهگاه حیات وحش سمسکنده
این منطقه با 1000 هکتار مساحت در 10 کیلومتری جنوب شرق ساری واقع شده و مسیر دسترسی آن از ساری تا سمسکنده بوده و در ادامه با یک جاده روستایی به داخل محوطه راه می‌یابد.پوشش گیاهی آن گونه‌های جنگلی و جلگه‌ای بوده و قسمتی از آن مانند دشت‌ناز به عنوان زیستگاه گوزن زرد ایرانی مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

سد سلیمان تنگه
در 45 کیلومتری جنوب غربی ساری در منطقه کوهستانی واقع شده است. این سد در سال 1379 برای بازدید مسافرین و گردشگران آماده شده و از نظر اقامتی مخصوصاً برای افراد تور بسیار مناسب است.
اقامت شبانه در کنار رود‌خانه زلال با صدا و آهنگ دلنواز اوقات خوشی را فراهم می‌کند، باز‌دید از تاج سد یا گرفتن بلیط در روز‌ ها ممکن بوده و در این سد امکانات قایقرانی، اسکی روی آب و... برای استفاده گردشگران آماده شده است. در مجموعه سد سلیمان تنگه بوسیله بخش خصوصی امکانات تفریحی مناسبی برای اقامت و گردش روی آب ایجاد شده است که با توجه به عظمت سد، زیبائی‌دریاچه و فضای دلپذیر اطراف آن در حال حاضر یکی از زیبا ترین چشم‌انداز‌‌های مازندران محسوب می‌شود که ظرفیت و قابلیت فوق‌العاده برای تور گردانی داراست.


پارک جنگلی شهید زارع
پارک زیبا و دیدنی شهید زار ع در 3 کیلومتری شرق شهر ساری و در جانب جاده ساری به بهشهر قرار دارد و بعلت مجاورت با تپه‌های جنگلی کم ارتفاع در دامنه البرز، بسیار زیبا و چشمگیر است برای استفاده گردشگران نیز دارای امکاناتی برای اقامت کوتاه مدت می‌باشد. مخصوصاً بهترین مکان برای کسانی است که می خواهند به صورت رایگان شب اقامت داشته باشند.

 

/ 2 نظر / 16 بازدید
سهیل

لطفا جوابو بییاید تو وب من نظر خصوصی بدین ممنون

علیرضا

سلام بعد این مناطق گردشگری رو خودتون رفتید.لطف کنید دفعه بعد دارید میرید ما رو هم. بسوزد پدر پیام نور خانواده بودن باختران عشق و هال ما بودیم پیام نور امتحان .تابستون چه می کنید ما که همین دو روز بیکاری روانی شدیم.پارتی مارتی دارید واس ما کار ردیف کنید کلا به اهل 2 عالم گفتیم بشما هم گفیتم جا نمونده باشید